ortodoncja

ORTODONTA

Home / Oferta / Ortodoncja

Okuliści twierdzą, że niemal każdy człowiek potrzebuje szkieł korekcyjnych. Właściwie to samo może powiedzieć lekarz ortodonta: prawie każdy człowiek potrzebuje korekty zgryzu. Ludzi, których natura obdarzyła idealnym uzębieniem, jest naprawdę bardzo mało. Nieprawidłowości zębowe mają oczywiście różny charakter i rozmiar. Mogą to być zarówno drobne nierówności, jak i znaczne wady szczękowo-twarzowe. W parze z nimi idą zazwyczaj takie problemy, jak:

 • względy natury estetycznej (w poważniejszych przypadkach występują nawet deformacje twarzoczaszki);
 • niewyraźna artykulacja;
 • przeciążenie i większa ścieralność zębów;
 • możliwość utraty zdrowych zębów.

Dlatego też warto w tym miejscu podkreślić: nawet drobne nierówności należy korygować. Szczególnie ważne jest to w okresie dojrzewania, gdy tkanka kostna nie jest jeszcze w pełni utwardzona. Ortodonta ma wówczas ułatwione zadanie, a wszelkie zabiegi przebiegają szybciej i cechują się większą skutecznością. Odpowiednio wcześnie skorygowany zgryz to zdecydowanie lepszy start w dorosłe życie. Niemniej, współczesna ortodoncja radzi sobie bardzo dobrze z większością wad u osób w każdym wieku. Dlatego też klinika Art Dental zaprasza serdecznie zarówno Pacjentów młodych, jak i dorosłych. Nasze wieloletnie doświadczenie połączone z najnowszymi technologiami to gwarancja radosnego uśmiechu każdego Pacjenta!

aparat na zęby radom

ORTODONTA
– opis specjalizacji

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, której głównym zadaniem jest leczenie wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. W tym pojęciu mieści się również korygowanie drobnych nieprawidłowości w ustawieniu zębów. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów wykorzystywane są różnorodne techniki oraz nowoczesne narzędzia, których dodatkowym zadaniem jest także zminimalizowanie dyskomfortu Pacjenta. W określonych przypadkach lekarz ortodonta może też zaordynować przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, jeśli zachodzi konieczność ingerencji w tkankę kostną szczęki lub żuchwy. Skuteczność współczesnej ortodoncji jest bardzo wysoka, gdyż opiera się na równie wysokiej precyzji stosowanych narzędzi i aparatów. Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotnym czynnikiem jest tutaj samodyscyplina Pacjenta, ponieważ proces leczenia w zdecydowanej większości przebiega poza gabinetem lekarskim. W przypadku najmłodszych Pacjentów – ciężar odpowiedzialności siłą rzeczy spoczywa na rodzicach.

aparat na zęby radom
aparat ortodontyczny leczenie radom
aparaty stale ortodontyczne radom
aparaty ruchome dla dzieci

Ortodoncja
– metody leczenia

Samo pojęcie ortodoncji już na dzień dobry kojarzy się każdemu z aparatem ortodontycznym. Jest to właściwe skojarzenie, ale oczywiście nie wyczerpuje istoty zagadnienia. Poza samym aparatem, który sam w sobie jest tematem rozbudowanym, ortodonta ma do dyspozycji zestaw narzędzi specjalistycznych, służących do dokonywania miejscowych korekt ustawienia zgryzu. Dzięki temu, zarówno możliwość manewru na pojedynczym zębie, jak i precyzja takiego działania – są dużo większe i przynoszą lepsze efekty.

W uzasadnionych przypadkach pomocniczą, a czasem wręcz główną formą leczenia ortodontycznego są zabiegi chirurgiczne. Mogą one obejmować przesuwanie lub usuwanie konkretnych zębów, a także większe ingerencje, takie jak usuwanie fragmentów tkanki kostnej, bądź jej łączenie. Można dzięki temu uzyskać bardzo dobre rezultaty eliminowania deformacji twarzoczaszki, wynikających z wad wrodzonych lub nabytych.

Zasadniczo jednak najpowszechniejszą metodą jest aparat ortodontyczny, który z powodzeniem koryguje takie wady, jak zgryz otwarty lub zamknięty, wykrzywienia zębów i szczęk oraz przerost lub brak dziąseł. Podział aparatów ortodontycznych jest nieco skomplikowany i – w zasadzie – umowny. W pierwszym rzędzie wymienić należy aparaty stałe, do których zaliczamy m.in.:

 • Standardowe – wykonane z metalu. Dawniej niezbyt miło się kojarzyły, ale
  obecnie, dzięki miniaturyzacji zamków i estetyce wykończenia, stały się wręcz swoistym elementem mody.
 • Tytanowe – oczywiście tytan to także metal, ale bardzo wyjątkowy. W tym
  przypadku bardzo istotne jest to, że nie powoduje reakcji alergicznych i jest bardzo lekki (a przy tym niezwykle wytrzymały).
 • Estetyczne – ceramiczne, porcelanowe, a nawet wykonane z kamieni szlachetnych. Tu już wkraczamy w świat prawdziwej biżuterii nazębnej!
 • Samoligaturujące oraz lingwalne – nowoczesne rozwiązania technologiczne dedykowane osobom, które chcą maksymalnie ukryć fakt posiadania aparatu.

Obok aparatów stałych, należy wymienić aparaty ruchome. Są one zazwyczaj zrobione ze specjalnego tworzywa sztucznego i mają formę nakładek. Wykonywane są również w wersji przezroczystej.

Istnieje też grupa aparatów specjalnych, do których można zaliczyć aparaty wielofunkcyjne, wyposażone w bogaty pakiet regulujący (śruby, klamry, sprężyny, kolce) – przeznaczone dla Pacjentów ze szczególnie złożonymi wadami zgryzu. A także aparaty wybielające, stosowane zazwyczaj w połączeniu z aparatami stałymi.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci – bo o nich także trzeba wspomnieć – mogą należeć do każdej z powyższych grup i wyróżniać się będą unikatowym designem (kolory, brokat, obrazki etc.). Jest to dość istotny czynnik psychologiczny, który sprawia, że dziecko chętniej współpracuje i nie odczuwa z powodu noszenia aparatu większego dyskomfortu. A nawet wręcz przeciwnie – taki aparat potrafi stać się atutem i obiektem podziwu w kręgu rówieśników.

 

Ortodoncja – etapy leczenia

ortodonta

Diagnostyka

lekarz ortodonta ocenia stan zębów, szczęki oraz żuchwy Pacjenta. W razie potrzeby wykonywane są dodatkowe badania (np. tomograf). Na tej podstawie powstaje dokładne określenie stwierdzonej wady zgryzu.

stomatolog zajmujący się ortodoncją w radomiu

Wybór metody leczenia

optymalny, zarówno pod kątem samej wady, jak też wieku Pacjenta, szybkości efektu oraz oczywiście kwestii kosztów.

zasady leczenia ortodontycznego

Zasadniczy etap leczenia

czyli instalacja wybranego aparatu ortodontycznego i jego noszenie. Ten etap obejmuje także zabiegi chirurgiczne (o ile są niezbędne), wizyty kontrolne oraz zabiegi pomocnicze wykonywane w gabinecie. Przede wszystkim jednak jest to etap, który przebiega poza gabinetem i jego nieodłącznym czynnikiem (od którego zależy skuteczność leczenia) jest samodyscyplina Pacjenta (lub czujna kontrola rodzica).

ortodonta

Zakończenie leczenia i usunięcie aparatu

po określonym czasie można ocenić efekty. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, są one zazwyczaj satysfakcjonujące.

ortodonta radom 5

Umów się na wizytę w Art Dental

leczenie wad zgryzu

Ortodoncja
– konsekwencje braku
leczenia

Najczęstszym powodem, dla którego Pacjent wpisuje w wyszukiwarkę hasło „lekarz ortodonta” są względy estetyczne. Zaniechanie leczenia skutkuje więc niestety faktem, że te mankamenty wizerunkowe pozostają dalej takie, jakie są. O ile jednak w przypadku osoby dorosłej jest to indywidualna decyzja, o tyle w przypadku dziecka jest to odpowiedzialność większego kalibru. Dziecko bowiem wejdzie wówczas w dorosłe życie z balastem, którego przecież można było wcześniej się pozbyć. Ponadto wady zgryzu mogą prowadzić do nieprzyjemnych następstw, takich jak:

 • Utrata zdrowych zębów – gdy ich zbyt luźne rozmieszczenie skutkuje tendencją do obluzowywania.
 • Szybsze ścieranie zębów oraz ich uszkodzenia – nieprawidłowy zgryz to
  automatycznie nieprawidłowy nacisk jednych zębów na drugie.
 • Problemy z artykulacją – niektóre wady zgryzu wręcz uniemożliwiają wyraźne mówienie.
 • Problemy gastryczne – jeżeli wada zgryzu w jakimś stopniu ogranicza możliwości dokładnego przeżuwania pokarmu, wówczas może to doprowadzić do poważniejszych schorzeń układu pokarmowego.

Uniknij tych problemów i zaufaj naszemu doświadczeniu!
Art Dental – lekarz ortodonta ZAPRASZA!

leczenie wad zgryzu
ortodonta leczenie wad zgryzu
wady zgryzu

Umów się na wizytę w Art dental